خانه / عمومی / استرس چیست؟

استرس چیست؟

استرس چیست؟
استرس چیست؟

استرس، چیزی که دوستش ندارم اما به آن محتاجیم
استرس درعین¬حال که فشارهای احساسی و ذهنی به ما وارد می‌کند، عامل اصلی فشارهای فیزیکی و فیزیولوژیکی هم به¬شمار می‌رود. استرس می‌تواند روی احساس، تفکر و رفتار شما تأثیر مستقیم بگذارد، اما این همه ماجرا نیست؛ چون استرس بر عملکرد بدن هم تأثیر می‌گذارد و هیچ رفتار بدن انسان جدا از ذهن او نیست.

استرس چیست؟
استرس در گام اول باعث به جریان افتادن هورمون‌هایی در بدن انسان می‌شود. وقتی که بدن شما استرس را تشخیص می‌دهد، بخش کوچکی در مغز که به آن هیپوتالاموس می‌گویند با تحریک بدن برای انتشار هورمون‌هایی که آدرنالین و کورتیزول دارند، به استرس واکنش نشان می‌دهد. این هورمون‌ها به بدن این امکان را می‌دهند تا با هر گونه تهدید و فشاری مقابله کنند. به این واکنش «جنگ یا پرواز» می‌گویند. آدرنالین ضربان قلب را بالا می‌برد، فشار خون را افزایش می‌دهد و انرژی بیشتری برای بدن فراهم می‌کند.
کورتیزول که به آن هورمون استرس می‌گویند، با افزایش موقت رهایی گلوکز در جریان خون، انرژی را افرایش می‌دهد. هدف از این کار این است که به فرد کمک شود مبارزه یا فرار کند. در همان حال، برخی عملیات خونی بدن که در لحظه موردنیاز نیستند، مانند گوارش تعطیل می‌شوند.
واکنش بدن به استرس معمولاً خود را به صورت خودکار تنظیم می‌کند. همین¬طور که سطح هورمون پایین می‌آید، ضربان قلب و فشارخون به حالت نرمال برمی‌گردند. هر کسی به میزان مشخصی استرس نیاز دارد تا خوب زندگی کند. این استرس چیزی است که شما را صبح زود از تخت بیرون می‌کشد و به دنبال زندگی روزانه می‌فرستند. بااین¬حال، استرس وقتی که خیلی کم و خیلی زیاد باشد، مشکل‌آفرین می‌شود.
بدنی که کم استرس دارد،‌ محرک‌های لازم را برای ادامۀ زندگی روزمره ندارد. در مقابل وقتی که استرس بسیار شدید و مدت¬دار باشد، باعث می‌شود بدن شما در دوره‌های طولانی هورمون استرس ترشح کند. بالابودن سطح هورمون‌های مربوط به استرس در طولانی¬مدت باعث می‌شود که بدن به صورت فیزیکی آسیب ببیند. سردردها، مشکلات معده‌ای، شکمی و فشارخون بالا، برخی از پیامدهای بالابودن مدام سطح هورمون‌های استرس است. ادامۀ این شرایط حتی می‌تواند خطر حملات قلبی و سکته را هم بالا ببرد.
در بیشتر موارد، استرس می‌تواند مشکلات فیزیولوژیکی به همراه داشته باشد. این حالت می‌تواند باعث شود، افراد احساس اطمینان خود را از دست بدهند، عصبانی شوند، مضطرب باشند و بی‌دلیل بترسند. این شرایط می‌تواند روابط انسان را در محیط کاری و خانواده دستخوش‌ ناملایمات کند. استرس همچنین نقشی کلیدی در پیشرفت اضطراب و افسردگی دارد.
در درازمدت استرس می‌تواند باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن شود و تحقیقات جدید نشان می‌دهد استرس می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های ویروسی شود.

منشأ استرس
خیلی از جنبه‌های زندگی مثل مشکلات مالی، مسائل مربوط به کار و داشتن سختی در رابطه با دیگران می‌تواند باعث بروز استرس شود. وقتی که شخصی استرس دارد، مسئولیت‌پذیری او تحت¬تأثیر قرار می‌گیرد، چیزی که درنهایت می‌تواند باعث ایجاد فشارهای بیشتری شود. داشتن یک بیماری خاص هم می‌تواند عامل بروز استرس شود.
مردم معمولاً به دلیل یک اتفاق، بیش از اندازه استرسی می‌شوند. این اتفاق حتماً قرار نیست مانند مرگ یک عزیز، طلاق یا ورشکستگی چیزی منفی باشد، بلکه اتفاق‌های مثبتی مانند شغلی جدید، رفتن به تعطیلات و رابطه با یک شریک زندگی جدید هم می‌تواند عامل آن باشد.
احساس استرس می‌تواند موقت و کوتاه یا بلندمدت باشد. فردی که شغل ندارد، تا مدت‌ها درگیر استرس است. افراد مختلف راه‌های مختلفی برای مقابله با استرس دارند. شاید روشی که در یک فرد باعث ازبین¬بردن استرس می‌شود، در فردی دیگر باعث تشدید آن شود. نتایجی یک تحقیق جدید هم نشان می‌دهد، انسان‌ها به صورت ژنتیک با استرس مستقیم رابطه دارند.

آیا ورزش کمک می‌کند؟
ورزش شاید به صورت مستقیم روی استرس اثر نداشته باشد، اما به صورت کلی یکی از راهکارهای کنترل و ازبین¬بردن استرس است. ورزش مرتب باعث افزایش اعتمادبه¬نفس می‌شود و به صورت کلی یکی از روش‌های مطمئن جلوگیری از افسردگی است. ورزش مداوم همچنین باعث می‌شود، خطر ابتلا به بیماری‌های بزرگ مثل حملات قلبی، دیابت و سرطان کاهش پیدا کند. مهم‌ترین اثر ورزشی این است که خطر مرگ زودرس را تا ۳۰درصد کاهش می‌دهد.

منبع:نشریه پیام ام اس

همچنین ببینید

image

نگاهی به عملکرد وزرای بهداشت و درمان در ده سال بحرانی ابتدای انقلاب

۱- دکتر سید کاظم سامی ۲۸/۱۱/۱۳۵۷ الی ۱۵/۰۸/۱۳۵۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *